Horké počasí a těhotenství

Červenec patří ve statistikách meteorologů k nejteplejším měsícům, ví však překvapit i náhlým ochlazením, o bouřích nemluvě.
Pokud se však rtuť v teploměru už několik dní neustále a neúprosně tlačí směrem nahoru, máme toho všichni tak akorát dost a zatoužíme po ochlazení. Pro těhulky může být léto dost náročné, ale šikovná žena zvládne vše …

Počasí si nevybíráme podle momentální nálady – navíc, což vyhovuje jednomu, je pro jiného pohromou. Zatímco jeden si horko vychutnává, druhý hledá každou možnost, jak před ní ujít.

Pro ženu, která právě prochází některým stádiem těhotenství, může být horké počasí mimořádně obtěžující. V prvním trimestru,
kdy se žaludek houpe jako na vodě, může vyšší teplota vzduchu zvýšit vnímavost vůči nepříjemným vůním, a je jedno, jestli kráčíte kolem nedovření kontejneru s odpadky, luxusní restaurace nebo parfumerie, do které jste předtím tak rady chodívali.

Vyšší teplota zároveň způsobuje rozšíření cév, aby tělo dokázalo účinně odvádět teplo,
což se však může projevit poklesem tlaku krve, bolením hlavy, někdy dokonce až mdlobami.

Hlavně ve vyšších stádiích těhotenství se mohou přidružit otoky nohou nebo i rukou, což je zapříčiněno zadržováním vody v těle – a zůstává jí tam skutečně dost přesto, že se potíte až nadmíru.

Bylo by však chybou myslet si,
že kvůli pocení a otokům třeba omezit příjem tekutin. Pravidelný a dostatečný přísun tekutin je velmi důležitý.

Znamená to pít častěji a v menších dávkách. Naopak, pokud si myslíte, že celodenní deficit tekutin doběhnete tak, že se po příchodu z práce “nalijete” několika sklenicemi vody, je to omyl.
Takové množství vody se nedokáže dostatečně vstřebat – v těle zůstane pouze malá část vypité vody a zbytek po krátkém čase vymočit.

Kromě horkých dní jsou zde i tzv. tropické noci, kdy teplota neklesne pod 20 ° C, ba bývá ještě vyšší. Pro mnohé lidi je při těchto teplotách problém usnout, resp. pokud i usnou,
necítí se po takovém spánku dostatečně odpočatí.

Zkuste v tomto období nahradit klasický přikrývka či peřinu obyčejnou plachtou, prázdnou povlakem nebo lehkou tenkou dekou. Výborně poslouží i tenká prošívaná přikrývka, která se zvykne používat na přikrytí postele.

Pokud se velmi potíte,
zaměňte klasické pyžamo či dlouhou noční košili za obyčejné volné bavlněné tílko. Nejlepší je pořádně obnošené – možné méně hezké, ale po opakovaných praních obvykle měkké a pohodlné.

Pomůže i připravit si k posteli náhradní oblečení. Pokud se totiž vzbudíte, propocené spodní prádlo rychle vyměníte za suchou, což pomůže, abyste se cítili lépe.
Určitou možností je ještě úplně vynechat noční oblečení, pokud se takto cítíte lépe.

You must be logged in to post a comment Login