Podkrovní schodiště

Schodiště v domě či bytě svým způsobem obohacuje interiér a je poměrně zajímavým prostorem. Správný výběr schodiště je většinou těžkým rozhodnutím a často se stává, že se více členů rodiny neumí dohodnout na jednom návrhu. Schody do podkroví musí splňovat hlavně základní požadavky jako bezpečnost, funkčnost, a sladění s celkovým designePodkrovní schodištěm interiéru. Schodiště je přímočaré nebo různě zatočené, takže se dá vždy vybrat takové, které do daného interiéru pasuje. Ideální schodiště, pokud to možnosti dovolují, je přímočaré o šířce větší než 80 cm. Takové je většinou schůdné i pro starší generaci. Nezbytné je dobře osvětlené schodiště, možnost větrání a nenáročná údržba.

Dřevo je nejčastějším a nejrozšířenějším materiálem používaným na schody. Evokuje pocit tepla a prostředí dělá útulnějším. Interiérové ​​schodiště se vyrábí z tvrdého dřeva (nejčastěji buk a dub), které se neopotřebovává. Zábradlí se vyhotovují z měkčího dřeva, které je i levnější a nejsou na něj kladeny speciální požadavky.

Schody z betonu jsou poměrně levná alternativa, která na rozdíl od schodiště celého ze dřeva, ušetří nemalé finanční prostředky. Beton sám o sobě však nepůsobí esteticky, proto se často obkládá jiným materiálem, nejčastěji dřevem. Takové schodiště má výhodu, že tlumí dupot a nevrže.

V poslední době do módy vstupuje ocelové schodiště, přesněji ocelová konstrukce v kombinaci s jiným materiálem. Sama o sobě vytváří dojem lehkosti a ve spojení s dřevem, mramorem, žulou či sklem dostává jiný rozměr. Luxusní a drahé schodiště se dělají z nerezu, které má vysokou pevnost, stabilní povrch, je mimořádně odolné a nevyžaduje údržbu.

Modulové schodiště jsou jednodušší a poměrně levnou možností vybudování podkrovního schodiště. Základ tvoří kovové moduly, kter0 se složí a sešroubují. Kostra, která tím vznikne, se prvním a posledním modulem přichytí do překladů, podlah, nosných zdí a na moduly se dají schodišťové stupně.

You must be logged in to post a comment Login