Příprava bytu k pronájmu

Příprava bytu k pronájmuPokud chcete svůj byt dát k pronájmu, nejprve byste si měli ujasnit, zda je skutečně váš. Byt v osobním vlastnictví můžete pronajmout bez omezení. K pronajmutí družstevního bytu budete potřebovat povolení od vedení družstva. Pokud máte státní byt, ten pronajmout nesmíte.

V prvním ustanovení smlouvy o nájmu je obvykle uvedeno, kdo je majitelem pronajímaných prostor a kdo je nájemcem. Je třeba si připravit nabývací doklady, nejčastěji kupní smlouvu nebo jiné listiny, na základě kterých jsme byt nabyli.

Pokud budete spolupracovat s realitní kanceláří, bude je chtít vidět stejně jako list vlastnictví, který vám na požádání vydají na katastrálním úřadě.

Než se rozhodnete, zda svěříte tuto roli některé realitní kanceláři nebo se vše pokusíte zvládnout sami, vypracujte si důkladný popis bytu či domu, který chcete pronajmout.

Pokud chcete byt inzerovat v tisku, je třeba informace co nejvíce zestručnit. Do několika řádků vtěsníte popis bytu, své požadavky na nájemníky a vyzvednete přednosti pronajímaných prostor nebo cenu. Mezi základní informace patří celková plocha bytu, podlaží, počet ložnic, zda je byt zařízený nebo ne, charakter domu (cihla, panel, činžák, vila apod.), způsob vytápění. Dále se uvádí, z čeho jsou podlahy, jestli je tam telefonní linka, satelit, zda je k dispozici terasa nebo zahrada, garáž, případně jaké je parkování. Je dobré stručně popsat lokalitu. Dobré spojení MHD, služby na místě, jestli je nedaleko škola nebo školka. Byt se pronajímá zařízený, částečně zařízený nebo nezařízený.

Nezařízeným bytem se většinou rozumí to, že jediným nábytkem v bytě je kuchyňská linka. Na svém místě jsou pevné součásti zařízení, jako stropní světla, vodovodní baterie a podobně. Částečně zařízený byt má opět kuchyňskou linku, ale také například skříně, jídelní kout nebo postele. Zařízený byt má veškerý nábytek, chladničku, měl by mít pračku, skoro standardem je dnes i myčka nádobí.

You must be logged in to post a comment Login