Rady při koupi ojetého vozu

Je bezpečná koupě auta z autobazaru? Jak si vybrat ten správný autobazar? Z množství autobazarů na českém trhu, tak v zahraničí, je skutečně složité si vybrat.
V první řadě, při koupi ojetého vozu prostřednictvím autobazaru se setkáte se dvěma typy autobazarů. Prvním typem je autobazar, který nabízí službu komisního prodeje. Je určen pro ty prodávajících, kteří nepotřebují peníze ihned v hotovosti a s prodejem auta nechtějí mít žádné starosti. Auto jednoduše umístí do vybraného autobazaru, který za zprostředkovatelskou provizi prodej zprostředkuje.

Obecně, autobazary s prodejnách jsou považovány za rizikovější. Častokrát vystupují pouze v roli zprostředkovatele a od jakýchkoliv problémů, dávají ruce pryč. Pokud na autě dodatečně zjistíte chyby, na které jste upozorněni nebyli, například zjistíte, že vaše auto má stočené kilometry, autobazar za nic neodpovídá a automaticky z toho viní původního majitele. Dále se setkáváme s případy, že majitel je nemajetný, nezvěstný nebo velmi vysokého věku, případně je to tzv. bílý kůň, od kterého v případě nároku na vrácení kupní ceny, peníze nikdy neuvidíte. Dejte si také pozor na to, zda má autobazar jako zprostředkovatel právo auto prodat. Setkali jsme se i s takovými podvody, při kterých komisní prodejci jednali na základě padělaných plných mocí nebo padělaných prodejních smluv. Takto se snadno můžete stát “majiteli” auta, které v podstatě stále patří původnímu majiteli a ještě za něj nedostal ani zaplaceno.

Aby se zabránilo podvodníkům, je třeba před koupí zjistit, jakou smlouvu uzavřel autobazar s majitelem auta. Některé autobazary s majiteli aut uzavírají zprostředkovatelskou smlouvu, jiné bazary prodávají auta na základě smlouvy o obstarání prodeje věci.

You must be logged in to post a comment Login