Sedět zdravě i v kanceláři

Proč by naše kancelář měla být tím místem, kde si ničíme vlastní tělo a zdraví? Proč bychom právě na tomto místě neměli sedět tak, jak by se patřilo s ohledem na náš dobrý fyzický stav?

V kancelářích často trávíme osm a více hodin denně pět dní v týdnu. To je dost na to, abychom si perfektně “pokazili” naše sedací návyky a páteř. A co si budeme říkat, často ani ty židle, na kterých sedíme, nejsou zrovna z těch nejkvalitnějších. Pokud si však máte šanci vybrat kancelářskou židli vy sami a nevíte si s tímto zcela poradit, měli bychom pro vás několik rad.

Není nad kvalitní židli!

Víte, že jen asi dvě procenta lidí umí opravdu správně sedět? To je velmi málo, nemyslíte si? Možná právě vy k této menšině patříte, ale spíše je pravděpodobné, že ne. Vždyť konec konců, sezení pro člověka není přirozenou polohou a proto se vlastně všichni musíme naučit, jak sedět správně. V tom je nám nejvíce nápomocná kvalitní židle. Vůbec nepřemýšlejte nad tím, že byste si k psacímu stolu dali židli z kuchyně či jídelny. Nebuďte k sobě takoví krutí! Vždyť židle musí být nejen sama o sobě kvalitní, ale také vám musí padnout tak, jak nějaké oblečení. Proto se vůbec neostýchejte si ji v obchodě vyzkoušet. Židle totiž není tričko za pět eur, které vyhodíte, jakmile se trochu poškodí.

Která je dobrá a která ne?

V první řadě zjistěte, zda jsou sedadlo i opěrka nastavitelná na požadovanou výšku. Pokud ano, jdeme dál. Jak budete vědět, zda je tato židle pro vás vhodná? Zkuste si ji nastavit podle těchto pravidel: když se na ni posadíte, chodidla byste měli mít na zemi a nohy by v oblasti kolen měli svírat pravý úhel. To je jediný správný způsob. Pokud vám nohy na zem nedosáhnou nebo je máte příliš skrčené, židli nekupujte.

Opěrka zad by měla mít nastavitelnou výšku a také sklon. Je to důležité pro to, protože nedokážeme mít své tělo celou dobu v nezměněné poloze. Opěrka by však měla na náš záda vyvíjet jakýsi protitlak a tak ho udržovat ve správné poloze.

Špatné sedadlo vede k problémům Rovněž sedadlo židle je nesmírně důležité. V ideálním případě by mělo kopírovat zadek sedícího člověka, čili podstatná je jeho ergonomická tvarovatelnost. Navíc jeho přední část nesmí příliš tlačit na nohy v shyby, protože by se tak vytvářelo negativní působení na žíly, což by mohlo mít za důsledek omezení průtoku krve as tím spojené zdravotní problémy.

You must be logged in to post a comment Login