Sekačky a jiní zahradní pomocníci

Každý majitel rodinného domu ví, že v zahradě je množství fyzické práce. K nejčastějším patří sekání trávy, ale také plete plevele, zastřihování a tvarování okrasných dřevin … A na to vše je třeba přiložit ruku k dílu. Naštěstí, existuje množství pomocníků, kteří lidskou práci usnadňují.

Sekačky

Koupě sekačky není levná záležitost, proto si třeba nechat poradit od odborníků. Sekačky mohou být lištové, rotační, bubnové, vřetenové, strunové … Podle typu pohonu se rozdělují sekačky na motorové, elektrické, mechanické, solární. Při výběru je třeba vzít v úvahu poměr výkon – spotřeba, rozhodující je také velikost plochy.

Na malé prostranství do 100 m2 jsou vhodné ruční vřetenové sekačky. Elektrické sekačky jsou určeny na plochy do 800 m2. Pokud nemáte možnost napojení na elektrický proud, vyberte si akumulátorovou případně benzínovou sekačku. Benzínová sekačka je mohutnější, díky čemuž zvládne i členitější terén s velikostí do 3 000 m2. Výhodou je, pokud se v rámci jedné sekačky dají používat různé typy nožů, kromě základního na stříhání, například nůž na mulčování či speciální drtící nůž. Sekání trávy maximálně usnadňují samojízdné sekačky, které není třeba tlačit, ale jen korigovat jejich pohyb. K některým typům sekaček je možné připojit adaptér, který umožňuje trávu při sečení pohnojit.

Pokud vás nebaví procházet se po trávníku s sekačkou řešením pro vás je robotická sekačka. Dokáže posekat trávu samostatně na ploše vymezené elektricky napájeným řidičům, jehož držáky jsou zapíchnuté po obvodu pozemku. Neporadí si s přerostlou trávou, proto musí být v provozu celé vegetační období. Kromě sekačka na akumulátor existuje i solární robotická sekačka, která čerpá energii ze skládacího solárního panelu, proto je nejvýkonnější v slunečných dnech.

Elektrická motyka

Praktického pomocníka v podobě elektrické motyky jistě oceníte při rytí. S tyčovou motyčkou z lehkého hliníku můžete kypřit záhony nebo zapracovat hnojivo do půdy do hloubky osm centimetrů. Kypřící hlava s hroty kmitá rychlostí 500-krát za minutu, což vy určitě nedokážete. Do těžších typů půdy jsou určeny elektrické motyky, které sice pracují pomaleji, ale proniknou do hloubky od 18 do 36 cm. Za tři až čtyři hodiny s nimi máte zkypřené záhony s plochou 100 m2.

Kvalitní sestřih

Bez kvalitních nůžek se v okrasné zahradě neobejdete. Většinou třeba na různé práce různé nůžky. Vhodným řešením jsou akumulátorové nůžky s ergonomicky tvarovanou rukojetí a třemi typy výměnných čelistí, se kterými můžete stříhat trávu, keře nebo výhonky na stromech. Na jedno nabití vydrží pracovat až 100 minut. Výhodou je, že si sami dokážou regulovat sílu potřebnou k odstřižení podle tloušťky větve. Funguje to tak, že tenkou větev odstřihnete najednou a na nejhrubší musíte rukojeti stisknout třikrát, ale bez vyvinutí zvýšené síly. Nůžky si sami vyberou nejvhodnější nastavení podle tloušťky větve. Bonusem je délkově nastavitelná, respektive teleskopická rukojeť, se kterou se dostanete bez žebříku do “vyšších sfér”.

Další pracanti

Zajímavým pomocníkem je multifunkční stroj, který spojuje v sobě několik funkcí. K základní motorové jednotce můžete připojit křovinořez, fukar, řetězovou pilu, nůžky na živý plot. Vzorový pořádek v zahradě uděláte s elektrickým vysavačem, se kterým můžete vysávat listí, posečenou trávu, jehličí. Může mít přidanou funkci fukaru, kterou využijete v zimě na odklízení sněhu. Na likvidaci velkých větví poslouží tichý zahradní drtič. S jeho pomocí dokážete zpracovat na třísky a štěpky až 100 kg větví za hodinu.

You must be logged in to post a comment Login