Žádné domácí testy na alergie

Těhotné ženy, které již dříve trpěly sennou rýmou, znají její typické příznaky: náhle se objeví kýchání, výtok z nosu, svědění očí. „Pokud se tyto obtíže objeví ve stejné době jako obvykle, například v jarním období, je zřejmé, že jsou způsobeny alergií,” řekl profesor Dr. Schultze – Werninghaus, prezident Německé společnosti alergologie a klinické imunologie (DGAKI).

Pokud se příznaky objeví poprvé, musí lékař zajistit přesnou diagnózu na základě období a místa výskytu alergie. Často jsou k tomu zapotřebí i krevní testy. Obvyklé kožní testy jsou během těhotenství zakázány. Hrozí u nich – byť minimální – nebezpečí alergického šoku.

Nosní spreje s kortizonem nebo kromolynem sodným

K léčbě alergické rýmy během těhotenství, jsou předepisovány nosní spreje, které obsahují kortizon. Není zatím žádný důkaz, který by potvrdil poškození plodu jako důsledek užívání kortizonu… Totéž platí i pro nosní sprej, obsahující kromolyn sodný, který je ale méně účinný.

I tzv. antihistaminika jsou pro těhotné ženy poměrně často předepisovány. Rizika užívání antihistaminik jsou nejasné. V jednotlivých případech by měl lékař zvolit léky, jejichž bezpečnost je zdokumentována. Zvláště důležité je zvážit, zda jsou vůbec nějaké léky potřebné.

Kromě léků se vztahuje na těhotné ženy i na všechny ostatní alergiky doporučení, aby se zabránilo styku s alergeny. Například v průběhu pylové sezóny udržovat zavřená okna a před spaním si vždy umýt vlasy. Nicméně je samozřejmě prakticky nemožné, aby alergeny, jako jsou pyly nebo prach, byly zcela odstraněny.

You must be logged in to post a comment Login