Zateplení budov

Hlavním důvodem pro zateplení budovy je úspora energie potřebné na vytápění. Zateplením se kolem budovy vytvoří ochranná vrstva s minimálním množstvím tepelných úniků. Tím se současně snižuje riziko srážení vodních par na vnitřní straně obvodových stěn a následný vznik plísní. Zateplovací systém také ochrání původní stavební konstrukci před nepříznivými vlivy počasí, což prodlužuje životnost budovy.

Zateplením obytného domu mohou vlastníci a nájemci jednotlivých bytů výrazně ušetřit. No hlavně domy s mnoha spolumajiteli mívají problém domluvit si zatepZateplení budovlování. Mnozí obyvatelé na zateplování nemají peníze, nechtějí se ani zadlužit. Zateplování budovy přinese úsporu, je to zpravidla zisk značně opožděný. Zisk, za který nejprve je třeba zaplatit.

Konkrétní případ paneláku z Prahy dokazuje výhodnost zateplení budovy. Klasický panelový dům postavený v osmdesátých letech, který má 36 bytů a tři schodiště, měl před zateplením spotřebu tepla 1616 GJ. Po zateplení budovy a vyregulování topení spotřeba klesla na 719 GJ.

Velmi důležité je vybrat si dobrého “zateplovatele”, tedy firmu, která zateplovací práce vykoná. Hlavní důraz při výběru byste měli klást na recenze a doporučení od obyvatel už zateplených bytovek. V určité oblasti vykonává práce většinou několik opakujících se firem, proto by neměl být problém potřebné informace získat.

Dále je velmi důležitým kritériem odborná způsobilost realizátora, kterou může prokázat licencí na zateplování budov od Technického a zkušebního ústavu stavebního a certifikátem od výrobce zateplovacího systému.

Kvalitní realizátor by měl kromě samotného provedení zateplení zajistit také komplexní služby související se zateplováním budov, které zahrnují vytvoření projektové dokumentace, vyřízení stavebního povolení, pomoc s financováním, dodání materiálu a stavbu lešení.

Tento článek je zpracován ve spolupráci s firmou Elaut Baumont . Nabízejí zateplování budov, plastová okna a další služby z oblasti zateplování a šetření energie.
Doplnění článku o zateplení z praxe

I když teď už budu psát subjektivní názory, mohou se někomu hodit při rozhodování, zda se zateplení vyplatí, nebo ne.

Náš panelák se chystali zateplit asi 10 let. Jednání vázla na bodu mrazu (asi je neměl kdo zateplit). Cenové nabídky byly vysoké a protože jde o dům se staršími lidmi, bylo zle. Většina se bránila přijmout takovou finanční zátěž. Důchody jsou nízké, návratnost investice do zateplení je vzdálená. Představa, že o pár let bude byt v zatepleném paneláku lukrativnější je pro důchodce také málo atraktivní. A druhá věc je, že ​​mnoho starších lidí utrácí téměř celý důchod na to, že žijí ve velkém bytě, který sloužil celé rodině. No děti se rozletí, manžel umře a chudák důchodkyně musí uživit čtyřpokojový byt. Na prodej se necítí. Lze ho šetří pro děti dětí … Ale to je jiné téma, netýká se zateplení.

Po půl roce tortury se zateplováním paneláku už máme i zkušenosti. Absolvovali jsme už dvě zimy a léta. Zateplení má dva velmi příznivé vlivy, které cítím téměř trvale.

V zimě není zima. I když se topí stejně, už nemusím sedět při práci (pracuji doma) v zimním kabátě u počítače a marně přitápět elektřinou. Dnes je v zimě příjemně, dokonce radiátor stačí přiškrtit tak na polovinu.
V létě není nesnesitelná horko. Neříkám, že je v létě chladno. Ale není to nesnesitelné.

Dá se říci, že zateplení domu způsobilo zejména oříznutí špiček. Byt je tepelně mnohem stabilizovanejší. To je pocitová úroveň. Ta se podepsala i na nižší potřebě topení. Radiátor by už naplno v zimě tak hicoval, že by se nedalo sedět a bylo by nutné to větrat. No a elektrické pícky už ani nevím, kde mám. Myslel jsem si, že jsem zimomřivý. Stačilo zateplit byt.

You must be logged in to post a comment Login